Patrycja Załug

vid Niezależność to dla mnie najcenniejsza wartość w prowadzeniu własnej firmy. Uwielbiam robić to, co sama wybieram, zamiast wpisywać się w strategię pracodawcy. Chcę robić rzeczy ważne i potrzebne innym ludziom – a własna firma wspaniale to umożliwia. Budzę się rano i nie mogę się doczekać kiedy zacznę robić to, co lubię.

Co dla Pani oznacza sukces?

Przez ponad 7 lat pracowałam w firmach farmaceutycznych, w krótkim czasie awansując ze stanowiska recepcjonistki do kierownika produktu, odpowiedzialnego za zarządzanie kluczowymi markami firmy. Dla wielu ludzi to byłby sukces. Dla mnie oznacza on przede wszystkim realizację pełni potencjału, podążanie za swoją pasją, pracę zgodną z wyznawanymi wartościami. Dlatego od początku ścieżki zawodowej marzyłam o własnej firmie, o zawodzie, który jest niezależny od etatu. Konsekwentnie, rok po roku, przybliżałam się do tego celu.

Kiedy i jak narodził się pomysł o własnej firmie?

W 2009 roku skończyłam studium trenerów i, jeszcze pracując na etacie, zaczęłam prowadzić warsztaty rozwoju osobistego dla kobiet. Własny biznes na pół etatu sprawdził się w moim przypadku znakomicie. Pozwolił w bezpiecznych okolicznościach sprawdzić czy ten zwód jest dla mnie, odkryć, że prowadzenie warsztatów to moje życiowe powołanie a jednocześnie wymagał ogromnego wysiłku logistycznego. Najpierw praca od 9-tej do 17-tej na etacie, wymagająca stałego zaangażowania, wieczorami opracowywanie kolejnych warsztatów po to, aby raz w tygodniu przeprowadzić grupę kobiet przez proces wzmacniania poczucia własnej wartości. Satysfakcja z tego, że robię to, co kocham była tak ogromna, że żaden wysiłek, ani zmęczenie nie mogło się z nią równać.

To upewniło mnie w przekonaniu, że jestem gotowa do założenia własnej firmy. Przez ponad rok prowadziłam działalność w ramach Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości, by w listopadzie 2010 roku założyć własną działalność gospodarczą. Czas spędzony w Inkubatorze pozwolił mi na przetestowanie w bezpiecznych warunkach jak to jest być przedsiębiorcą.  Moja firma – Instytut Przemiany, to odzwierciedlenie mojej pasji: pomagam ludziom w odkrywaniu twórczego potencjału, wzmacnianiu pewności siebie, dokonaniu w życiu prawdziwej przemiany. Moim marzeniem jest, aby każda kobieta czuła się wartościowa i wyjątkowa. Bo każda z nas zasługuje na miłość, szczęście, na dokładnie taki sukces, jakiego pragnie. Czasami potrzebujemy tylko kogoś, kto w nas uwierzy. Spotkałam wielu takich ludzi na swojej drodze i także dzięki nim teraz czuję się w pełni spełniona prowadząc własny biznes.

Co daje Pani najwięcej satysfakcji w prowadzeniu własnego biznesu?

Niezależność to dla mnie najcenniejsza wartość w prowadzeniu własnej firmy. Uwielbiam robić to, co sama wybieram, zamiast wpisywać się w strategię pracodawcy. Wielokrotnie, pracując na etacie, spotykałam się z sytuacją, w której musiałam rezygnować ze swoich pomysłów, wykonywać pracę, do której nie byłam przekonana. To powodowało spadek motywacji i postępujące zniechęcenie. A teraz? Budzę się rano i nie mogę się doczekać kiedy zacznę robić to, co lubię! Każdy kolejny projekt to owoc własnych twórczych poszukiwań, współpracy z ludźmi, których sama wybieram, z którymi czuję porozumienie i lubię działać. Chcę robić rzeczy ważne i potrzebne innym ludziom – a własna firma wspaniale to umożliwia.

Czuję ogromną satysfakcję idąc na kawę do ulubionej kawiarni na pl. Zbawiciela w taki zwykły poniedziałek. Biorę laptopa i przecież pracuję, a jednak świadomość, że nie muszę być w tej chwili w biurze sprawia mi wielką frajdę.

Co Panią inspiruje do działania?

Najpiękniejszy moment w mojej pracy, to kiedy podczas szkolenia, warsztatu czy programu rozwoju osobistego na twarzy uczestniczki pojawia się ten szczególny rodzaj olśnienia, nagły błysk świadomości: „O, naprawdę mnie na to stać? Ja tak potrafię? Mogę się tak czuć?”. Te niezapomniane chwile stanowią dla mnie cudowną inspirację do tworzenia nowych warsztatów, nowych programów szkoleń, które sprawiają, że kobiety stają się coraz bardziej pewne siebie, wierzą w swoje możliwości.
Ponieważ sama przeszłam drogę od zupełniej niepewności do poczucia zawodowej i osobistej kompetencji, dobrze rozumiem jak czują się kobiety niepewne siebie. I dlatego tak ogromną satysfakcję i energię do działania czerpię z faktu bycia taką iskierką rozpalającą w kobietach ten jakże komfortowy stan pewności siebie. Tak też powstał pomysł 21-dniowego programu rozwoju „Codziennie Pewna Siebie”, który realizuję od grudnia 2010 roku.

Podobnie było z wystąpieniami publicznymi. Kiedyś bardzo się ich bałam, aż pewnego stycznia koleżanka poleciła mi klub Toastamasters. Od 3 lat regularnie przemawiam a od roku uczę innych ludzi jak to robić bez stresu. Wspaniałe są takie momenty, kiedy na szkoleniach przeglądam z uczestnikami ich wystąpienia z pierwszego i z ostatniego dnia szkolenia. I kiedy oni sami są zadziwieni jak wiele potrafią i że mogą przemawiać w taki sposób! W trakcie pracy odkryłam, że jedną z największych przeszkód w swobodnym występowaniu jest dla uczestników stres. Stąd powstał pomysł programu szkolenia „Prezentacja wolna od stresu”, który pomaga oswoić stres i uczynić go naszym sprzymierzeńcem. Uwielbiam obserwować niesamowitą zmianę w uczestnikach: od drżącego głosu i dłoni, do pewnej siebie gestykulacji i modulacji głosu.

Najważniejszą inspirację stanowią ludzie. Ci, z którymi współpracuję – wspaniali, chętni do działania, twórczy i Ci dla których pracuję – potrzebujący delikatnego bodźca, aby osiągnąć pełnię swojego potencjału.

Jakich rad udzieliłaby Pani kobietom, które zastanawiają się nad założeniem własnej firmy?

Po pierwsze odpowiedz sobie na pytanie: co jest dla Ciebie ważne. Jak? Pomocna może być w tym celu technika koła wartości zaczerpnięta z coachingu:

  • Wypisz jak najwięcej rzeczy, które są dla Ciebie ważne (np. rodzina, dzieci, niezależność finansowa, swoboda dysponowania swoim czasem etc.)
  • Następnie z całej listy wybierz osiem najważniejszych dla Ciebie wartości. Nanieś je na koło wartości (narysuj koło, podziel je na 8 ćwiartek i każdej przypisz jedną wartość)
  • Określ na ile jesteś obecnie zadowolona z realizacji tej wartości w Twoim życiu (np. jeżeli Twoją wartością jest niezależność finansowa – to na ile czujesz, że ją obecnie posiadasz) w skali od 1 % (najmniej) do 100 % (najwięcej).
  • I ostatni krok: zastanów się jaka praca (etat? własna firma? jeśli tak, to jaki jej rodzaj?) byłaby zgodna z Twoimi wartościami.

Kiedy wiesz co jest dla Ciebie ważne, łatwiej możesz podjąć działanie zgodne z Twoimi wartościami. Zwiększasz w ten sposób szanse powodzenia swojego przedsięwzięcia, dzięki wysokiej motywacji płynącej z głębokiego przemyślenia czego dla siebie pragniesz.

Po drugie: uwierz w siebie! Czasami pojawia nam się świetny pomysł na biznes, przez 5 minut jesteśmy zachwycone, a już po chwili we własnej głowi słyszymy krytyczny głos: „nie dasz rady”, „za mało potrafisz”, „musisz się jeszcze wiele nauczyć zanim zaczniesz robić to, co kochasz”, „inni są lepsi”, „nie zasługuję na sukces”. I ten głos osłabia naszą pewność siebie i sprawia, że nawet nie próbujemy. Jak sobie z tym radzić? Pójść na szkolenie wzmacniające pewność siebie, motywację, porozmawiać z bliskimi osobami o swoim pomyśle – poprosić ich o wsparcie, skupić się na poszukiwaniu rozwiązań.

Pomocne jest także stanowcze wejście w dialog ze swoim krytycznym głosem, zapytanie: „dlaczego sądzisz, że mi się nie uda? A ja właśnie myślę, że mam potencjał, żeby osiągnąć sukces, wierzę w siebie i chcę spróbować!”. A więc kiedy kolejnym razem będziesz się wahała czy jesteś wystarczająco dobra by pracować tak, jak tego pragniesz – daj sobie szansę! Zawsze możesz spróbować własnego biznesu na pół etatu, sprawdzić jak się czujesz w roli przedsiębiorcy albo skoczyć od razu na głęboką wodę i uwierzyć, że potrafisz w niej pływać.

I wreszcie: szukaj ludzi, którzy wesprą Twój pomysł, pomogą Ci zrealizować marzenia. Ludzi, którzy sami czują się na tyle mocni, żeby uwierzyć w Ciebie, wspierać na każdym etapie. Może takich, którzy już przeszli podobną drogę i dobrze znają jej meandry. Mentorów, coachów, przyjaciół. Dobrych duchów Twojego nowego biznesu. Nie chowaj w przysłowiowej szufladzie swojego pomysłu na biznes. Opowiadaj o nim znajomym, nowopoznanym ludziom, zarażaj ich swoją pasją – ani się obejrzysz a znajdą się ludzie chętni do współpracy, dzielenia się wiedzą i doświadczeniem. Bądź otwarta. Otwartość inspiruje otwartość.

Reasumując: szukaj szans. Bierz udział w konkursach na biznes, skorzystaj z dotacji z urzędu pracy, środków Unii Europejskiej. Dobrym pomysłem jest uczestniczenie w różnego rodzaju konferencjach dla kobiet, np. organizowanym przez Akademię Kobiet Sukcesu projekcie Sukces na Start. Ten długofalowy program rozwoju kompetencji zawodowych kobiet to mieszanka inspiracji (spotkania z ludźmi, którzy osiągnęli sukces), wartościowej wiedzy (szkolenia prowadzone przez najlepszych trenerów w Polsce) oraz networkingu (wymiana kontaktów i doświadczeń, energia do działania).

Kiedy już wiesz, co jest dla Ciebie ważne i uwierzysz w siebie – nic nie powstrzyma rozkwitu Twojego potencjału. Odważ się już dziś! Sukces jest w zasięgu ręki!


Patrycja ZaługNotka biograficzna:

Patrycja Załug – trener, pasjonatka rozwoju samoświadomości. Uwielbia inspirować kobiety do realizacji marzeń i odkrywania pełni swojego potencjału. Wierzy w zdolność każdego człowieka do wewnętrznej przemiany, która sprawia, że stajemy się najlepszą wersją samych siebie. Przez wiele lat pracowała w korporacjach, od 2010 roku prowadzi własną firmę, Instytut Przemiany.

Jej  życiową misją jest wzmacnianie pewności siebie kobiet. W latach 2009-2010 Prezes Klubu Top Careers Toastmasters, międzynarodowej organizacji kształcącej mówców i liderów.  Ukończyła z wyróżnieniem Podyplomowe Studium Trenerów Grupowych w Laboratorium Psychoedukacji przy Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie a także Zarządzanie przedsiębiorstwem w Szkole Głównej Handlowej.  Członkini zespołu Akademii Kobiet Sukcesu, odpowiedzialna za strategiczne projekty, m. in. program rozwoju kompetencji zawodowych kobiet Sukces na Start oraz nowy projekt Szkołę Liderek Akademii Kobiet Sukcesu.

Autorka programu wzmacniania pewności siebie „Codziennie Pewna Siebie” oraz szkolenia dla menedżerów  „Prezentacja wolna od stresu”, które pozwala na uwolnienie się od stresu i czerpanie radości z wystąpień publicznych. Współautorka cyklu warsztatów „Narodziny Kobiety Sukcesu. Jak dobrze być sobą!” oraz „Idąc za głosem serca. Poznać i pokochać siebie”.

Specjalizuje się w szkoleniach z prowadzenia prezentacji, warsztatach dla kobiet wzmacniających pewność siebie oraz umiejętności interpersonalne (m. in. asertywność) a także szkoleniach indywidualnych z wystąpień publicznych. Kontakt: patrycja@instytutprzemiany.pl, www.instytutprzemiany.pl; www.kobietyisukces.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.