Polecane publikacje

Twój mózg, twoje pieniądze

Zarabiaj, wykluczaj błędy percepcjiTwoj mózg

Autor: Jason Zweig

Data wydania: 2008
Wydawnictwo: MT Biznes Sp. z o.o.
ul. Kolejowa 9/11
01-217 Warszawa
e-mail: sekretariat@mtbiznes.pl

Dostępna w wielu księgarniach internetowych.

Co się dzieje w mózgu, kiedy myślimy o pieniądzach? Całkiem dużo, ale nie wszystko to ma jednak korzystny wpływ na stan naszych finansów. Jason Zweig wyjaśnia, dlaczego mądrzy ludzie podejmują niemądre decyzje finansowe oraz co można zrobić, by tego uniknąć. Autor sięga do najnowszych odkryć neuroekonomii – dyscypliny stanowiącej połączenie psychologii, neurobiologii i ekonomii – by lepiej zrozumieć istotę procesu podejmowania decyzji finansowych. Wyjaśnia, dlaczego tak często niepoprawnie oceniamy ryzyko i dlaczego jesteśmy zbyt pewni siebie, gdy chodzi o decyzje inwestycyjne. Rzuca zupełnie nowe światło na proces inwestowania i wyjaśnia, w jaki sposób można kontrolować przebieg walki między rozumem i emocjami.

W trakcie swoich badań autor odwiedził wiodące laboratoria neurobiologiczne i poddał się licznym eksperymentom. Opisuje to, czego sam doświadczył, ale także przywołuje różnego rodzaju historie – na przykład ludzi sukcesu, którzy opowiadają o swoich nierozważnych decyzjach inwestycyjnych. Formułuje też praktyczne porady dla inwestorów pragnących podejmować mądrzejsze decyzje.

 

900 inspirujących cytatów

Myśl i działaj dla przyszłościMyśl i działaj dla przyszłości
900 inspirujących cytatów
Opracowanie: Jolanta Szwalbe

Data wydania: 2008
Wydawnictwo im. Benjamina Franklina
ul. Lokajskiego 3/20
94-003 Łódź

Książkę można kupić w księgarniach oraz poprzez stronę internetową: www.jolantaszwalbe.pl

Książka ta jest pokaźnym zbiorem niezwykle ciekawych i pouczających cytatów na temat podejścia do życia w kontekście podejmowania decyzji dotyczących finansów. Cytaty, sklasyfikowane tematycznie w dziesięciu rozdziałach składają się na swego rodzaju filozofię finansowego dobrobytu.

Polecamy tę książkę kobietom, bo to one na ogół zarządzają domowymi finansami, a także mężczyznom, by zrozumieli, że pieniądze dają nie tylko władzę, ale także bezpieczeństwo, więc warto o nie jak najlepiej zadbać.

Ta książka przyda się nie tylko rodzicom nastoletnich dzieci, ale także nauczycielom w edukacji ekonomicznej i finansowej młodzieży.

Jeśli czujesz zagubienie w świecie finansów, odczuwasz niepewność co do swoich umiejętności zarządzania budżetem, brakuje Ci pomysłu na rozwiązanie kryzysu w swoim życiu, koniecznie przeczytaj tę książkę!

(z fragmentu przedmowy dr Ewy Lisowskiej)

 

Kobiety i finanse

Jak świadomie korzystać z lokat, funduszy i ubezpieczeńKobiety i finanse
Autorka: Suze Orman

 

 

Data wydania: 2008
Wydawnictwo: MT Biznes Sp. z o.o.
ul. Kolejowa 9/11
01-217 Warszawa
e-mail: sekretariat@mtbiznes.pl

Dostępna w wielu księgarniach internetowych.

Jeśli pieniądze:

 • stanowią różnicę między przyszłością wygodną i zabezpieczoną finansowo, a przyszłością pewną wątpliwości i obaw,
 • są głównym czynnikiem wpływającym na osobiste szczęście,
 • odzwierciedlają to, jak cenisz i postrzegasz samą siebie…
to dlaczego bardziej o nie nie dbasz? Dlaczego kobiety, tak kompetentne we wszystkich innych dziedzinach życia, nie potrafią z równą kompetencją zajmować się sprawami finansowymi?

 

 

Suze Orman bada skomplikowany, dysfunkcyjny związek kobiet z pieniędzmi. Dzięki wnikliwej analizie, ze zrozumieniem i empatią wprowadza kobiety w świat wiedzy o finansach, budzi w nich świadomość związanych z nim emocji, by mogły pokonać zahamowania, które powstrzymują je od lepszego wykorzystywania zarabianych pieniędzy.

W książce znajdziesz Ratunkowy Plan Oszczędnościowy – dopracowany, pięciomiesięczny program, który umożliwia osiągnięcie rzeczywistego, długofalowego bezpieczeństwa finansowego. Autorka umożliwia dostęp do szerokich zasobów wiedzy finansowej zamieszczonych na swojej stronie internetowej, która oferuje szczegółowe informacje, formularze, kalkulatory oraz Action Planner – unikalne narzędzie diagnostyczne do indywidualnego planowania działań finansowych.

W swojej książce Suze Orman nie tylko przedstawia możliwości, jakie daje życie w bogactwie, ale także narzędzia i wiedzę jak osiągnąć takie życie, jak zyskać kontrolę nad własnym losem. Po latach rozmów z kobietami autorka potwierdza: pomimo poprawy sytuacji społecznej kobiet w ciągu ostatnich czterdziestu lat, niewiele zmieniło się w sposobie, w jaki kobiety obchodzą się z pieniędzmi. W dziedzinie osobistych finansów kobiety rezygnują ze sprawowania kontroli i odmawiają przyjęcia odpowiedzialności, choć w innych obszarach życia postępują odmiennie. Występuje tu niebezpieczne zjawisko rozdziału finansów i życia, zarówno w przypadku kobiet, które żyją same, jak i tych żyjących w związku, kobiet sukcesu i tych, które z trudnością wiążą koniec z końcem, matek niepracujących zawodowo i artystek.

Kobiecy styl zarządzania

Autorka: Ewa LisowskaKobiecz Styl Zarzadzania

 

 

Data wydania: 2009
Wydawnictwo: Helion są
ul. Kościuszki 1c
44-100 Gliwice
e-mail: onepress@onepress.pl

Zamówienia tel. 0 801 339900; 0 601 339900 lub sms-em: 0 601 339900, nr katalogowy 4817

Autorka omawia genezę niskiego udziału kobiet w zarządzaniu oraz podkreśla, że zwiększają się szanse kobiet na bardziej widoczną niż dotychczas rolę w biznesie, w tym na stanowiskach menedżerskich w dużych korporacjach, ponieważ współczesna gospodarka przekształca się w kierunku gospodarki wiedzy i usług, płaskich struktur organizacyjnych i akceptowania różnorodności oraz doceniania intuicji i empatii. W gospodarce opartej na wiedzy w większym stopniu niż w tradycyjnej – opartej na produkcyjnej pracy fizycznej – docenia się cechy kobiecego sposobu myślenia i działania. Będzie więc rosło zapotrzebowanie na pracę kobiet i sprawowanie przez nie stanowisk menedżerskich. Kobiety już teraz są dość dobrze do tego wyzwania przygotowane — częściej niż mężczyźni mają wyższe wykształcenie, dokształcają się na studiach podyplomowych, a także posiadają takie cechy jak intuicja, dążenie do współpracy, komunikatywność i umiejętność pracy w zespołach, zdolność dostosowywania się do zmian. To, w nowej ekonomii, daje im przewagę nad mężczyznami, którzy wielu spośród wymienionych umiejętności muszą się po prostu nauczyć. Kobiety powinny uwierzyć w siebie i z większą pewnością oraz przekonaniem o sukcesie sięgać po najwyższe stanowiska kierownicze lub zakładać własne firmy.

W książce znaleźć można odpowiedzi na następujące pytania:

 • Jak jest – co wynika z danych statystycznych i badań?
 • Dlaczego tak jest – jaka jest geneza obecnej sytuacji?
 • Czy może być lepiej i co można zrobić, by było lepiej, w tym co mogą zrobić kobiety, a co mężczyźni?

 

Jak kontrolować swoje finanse

Jak kontrolowac swoje finanseAutorka: Sylvia S. Lim

 

 

Data wydania: 2006
Wydawnictwo: Helion
ul. Kościuszki 1c
44-100 Gliwice
e-mail: onepress@onepress.pl

Dostępna w wielu księgarniach internetowych.

Czy zdarzyło Ci się obudzić w środku nocy i myśleć o kłopotach finansowych? A może sprawy finansowe w ogóle nie pozwalają Ci zasnąć? Z trudem wiążesz koniec z końcem? Masz problemy ze spłacaniem kredytu? Obawiasz się, że nie będzie Cię stać na godną emeryturę? Na samą myśl o comiesięcznych wydatkach boli Cię głowa? A może starasz się o tym wszystkim nie myśleć?
Jeśli na którekolwiek z tych pytań odpowiedziałaś „tak”, to ta książka jest dla Ciebie. Pomoże Ci zapanować nad całością Twoich finansów i kształtować je według Twojej woli. Przeczytaj ją i zastosuj zawartą tu wiedzę, a Twój portfel zacznie Ci służyć, zamiast utrudniać życie. Zacznij konsekwentnie planować przychody i wydatki. Zapewne nie staniesz się przez to milionerką, ale uwierzysz, że rozsądne gospodarowanie przynosi korzyści i rozładowuje stres wynikający z niepewności finansowej.

Twoja przyszłość jest w Twoich rękach. Zacznij traktować pieniądze z szacunkiem i powagą i dowiedz się, co mogą dla Ciebie zrobić. Zacznij już dziś budować swobodę finansową.

Dowiedz się, jak:

 • zaplanować dobry budżet: ile naprawdę masz i ile jesteś winna;
 • planować wydatki: dzienne, tygodniowe, miesięczne i roczne;
 • zmienić styl życia na taki, który pomoże Twoim finansom;
 • oszczędzać na emeryturę;
 • określać bezpieczny pułap zadłużenia;
 • inwestować: bezpiecznie i z zyskiem;
 • minimalizować wielkość przyszłych podatków;
 • szukać informacji o kredytach i poradach finansowych.

Bank Taty

Jak nauczyć dziecko odpowiedzialności finansowej
Autor: David Owen
Bank taty

 

 

Data wydania: 2005
Wydawnictwo: Studio EMKA
ul. Królowej Aldony 6/2a
03-928 Warszawa
e-mail: wydawnictwo@studioemka.com.pl

Dostępna w wielu księgarniach internetowych.

Rodzice niejednokrotnie popełniają wiele błędów, starając się nauczyć dziecko co to pieniądze i jak z nimi postępować. Sprawiają, że oszczędzanie kojarzy się dziecku z karą, a rachunek bankowy to rodzaj czarnej dziury połykającej gotówkę, którą dziecko dostało w prezencie na urodziny. Dla wszystkich, których dzieci domagają się coraz to nowych zabawek i gadżetów, nie bacząc na to, że „to kosztuje”, ceniony publicysta pisma „The New Yorker” David Owen przygotował „Bank Taty”.

„Moje dzieci często nierozważnie wydają moje pieniądze i w sumie mnie to nie dziwi. Za to są nadzwyczaj ostrożne w wydawaniu swoich”, pisze autor. Książka, którą wstępem i komentarzami fachowo opatrzył Marek Zuber, zręcznie łączy edukację z zabawą, a poczucie humoru autora sprawia, że czyta się ją z prawdziwą przyjemnością.

Inteligentne oszczędzanie

Inteligentne oszczędzanieAutor: Marcin Jaskulski

 

 

Data wydania: 2008
Wydawca: Złote Myśli Sp. z o.o.
ul. Daszyńskiego 5
44-100 Gliwice
kontakt@zlotemysli.pl

Dostępna w wielu księgarniach internetowych.

Czy zastanawiałaś się kiedykolwiek, dlaczego tak wielu ludziom ciągle brakuje pieniędzy – i to niezależnie od tego, ile zarabiają? Czy często zdarza Ci się zachodzić w głowę, na co poszła w tym miesiącu cała Twoja pensja i dlaczego mimo wcześniejszego zarzekania się, że ograniczysz wydatki, znów jesteś zmuszona korzystać z wysoko oprocentowanego kredytu na karcie? Czy bywają sytuacje, w których nie potrafisz odmówić sobie zupełnie zbędnego wydatku? Czy stosujesz wówczas system zaprzeczeń w stylu „raz się żyje” albo „jakoś to będzie”? A może kupujesz coś, na co absolutnie Cię nie stać, kwitując to krótkim: „Nie będę się ciągle ograniczała”?

Jeśli tak, to powinnaś wiedzieć, że właśnie w momencie, gdy to mówisz, decydujesz się na ograniczanie siebie. I choć ograniczanie to nie jest jeszcze wówczas namacalne, kolejne raty do zapłacenia szybko uświadomią Ci, że horacjańskie „carpe diem” nie powinno być stosowane w dziedzinie ekonomii, również ekonomii domowego budżetu.

Poza niewłaściwymi wzorcami myślowymi, związanymi z reklamą i stylem życia, do uszczuplenia naszych portfeli przyczyniają się złe nawyki. W równym stopniu co pieniędzmi, szastamy energią elektryczną. Zużywamy o wiele więcej wody, niż jest to konieczne. Wykorzystujemy raz lub najwyżej kilka razy produkty, których moglibyśmy używać o wiele, wiele dłużej. Nie mamy pojęcia, jak dużo czasu i pieniędzy możemy zaoszczędzić dzięki wykonaniu jednego krótkiego telefonu czy wprowadzeniu w życie kilku drobnych, na oko nic nieznaczących zmian. Zamiast tego wciąż wędrujemy po obwodzie błędnego koła i dziwimy się, że nie tylko nie powiększa się stan naszego konta, ale wręcz rośnie na nim debet.

Czego dowiesz się, czytając „Inteligentne oszczędzanie”?
W jaki sposób pozyskać dodatkowy kapitał, wykorzystując jedynie fakt posiadania w mieszkaniu zbędnych przedmiotów?

 • Dlaczego warto prowadzić zestawienie wydatków oraz skrupulatnie je planować?
 • Czym jest japońskie „kaizen oszczędzania” i dlaczego musisz zacząć wykorzystywać je w praktyce w swoim życiu?
 • Jak (oraz przede wszystkim – ile) możesz oszczędzać na restauracjach, pubach itd., wcale nie rezygnując z własnych przyjemności?
 • W jaki sposób redukować koszty związane z elektrycznością?
 • Czym są „dni buddyjskie” i dlaczego warto, abyś wprowadziła je również w swoim życiu?
 • I wiele innych…

Co najważniejsze, na stronach tej publikacji znajdziesz wyłącznie te sposoby oszczędzania, które nie będą wymagały od Ciebie ponoszenia dodatkowych kosztów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.