Uwierz w siebie

Czas, kiedy kondycja finansowa kobiet zależała od męża czy rodziny to już przeszłość. Teraz kobiety kształcą się, zarabiają, robią karierę zawodową i polityczną, przyjmują nowe role w rodzinie. Stereotypowy model: ojciec, jako głowa rodziny i matka, zajmująca się domem i dziećmi coraz mniej odpowiada rzeczywistości. Kobiety często stają się menadżerkami domowych finansów, zajmują się planowaniem budżetu, oszczędzaniem, lokowaniem kapitału i podejmowaniem najważniejszych decyzji finansowych.

Część z nas jednak ciągle odsuwa od siebie rolę menadżerki domowych finansów. Obawiamy się, że mamy za małą wiedzę, nie wierzymy w swoje możliwości, boimy się nietrafnych decyzji.

Czas to zmienić! Tak naprawdę wszystko jest w Twoich rękach. Bariery, które wydają Ci się nie do przebrnięcia, są tylko w Twojej głowie. Musisz tylko uwierzyć w siebie! Dosyć przyglądania się, jak inni odnoszą sukcesy, czas dołączyć do tego grona!

Na sukces składają się wiedza i działanie. Pierwsza zasadnicza decyzja, jaką należy podjąć, to – chcę wziąć sprawy w swoje ręce, uczyć się nadążać za zmieniającym się światem – w przeciwnym razie będziesz się w nim czuła coraz bardziej obco i trudniej będzie Tobie i Twoim najbliższym.

Niezbędnym czynnikiem sukcesu jest edukacja, jednoczesne zapoznawanie się z nowoczesnymi produktami bankowymi, zdobywanie wiedzy na temat funkcjonowania instrumentów finansowych, korzystanie z dostępnych źródeł informacji finansowej. Aby odnieść sukces, musisz się więc jak najwięcej nauczyć w interesującym Cię temacie.

Gdy już podejmiesz decyzję, że chcesz osiągnąć niezależność finansową, kolejnym krokiem jest sformułowanie osiągalnych celów pośrednich i działanie, które powinny charakteryzować cztery cechy:

  • pierwsza i najłatwiejsza to chęć zrealizowania planu;
  • drugi wymóg jest już trudniejszy – trzeba postanowić, że chcesz ten plan zrealizować;
  • trzeci wymóg to determinacja. Nie wystarczy, że postanowisz zrealizować swój plan, musisz także być zdeterminowana, by przyswoić sobie jak najwięcej wiedzy, informacji oraz pozyskać środki, które pozwolą Ci ten plan zrealizować;
  • najtrudniejszym wymogiem jest samodyscyplina. Stawiasz sobie cel, chcesz go osiągnąć i jesteś zdeterminowana. Jedyne, co może Ci teraz przeszkodzić w osiągnięciu celu, to brak samodyscypliny, czyli brak konsekwentnych działań ukierunkowanych na jego osiągnięcie. To właśnie z braku determinacji
    i samodyscypliny tak wiele marzeń i celów pozostaje jedynie w sferze wyobraźni.

Dobre decyzje zależą od kilku istotnych czynników, które musisz zdefiniować i uporządkować:

  • wiem, czego chcę;
  • korzystam z wiedzy i doświadczenia ekspertów;
  • czytam i dokształcam się w obszarze, który jest dla mnie ważny;
  • śmiało podążam za zmieniającym się światem – daję lekcję śmiałości i pewności siebie swoim dzieciom.

Uwierz w siebie
Ten ostatni punkt jest niesłychanie istotny. To Ty jesteś pierwszym wzorcem dla swoich dzieci. Obserwując Twoje zachowania, metody działania, sukcesy i porażki, biorą pierwszą lekcję życia. Dlatego Twój przykład jest dla nich tak bardzo ważny.

Twoja inwestycja w siebie, w wiedzę i sukces to również najlepsza inwestycja w Twoje dzieci. Kwestie te są szczególnie istotne w przypadku matek samodzielnie wychowujących dzieci.

Matka, która ma cele i konsekwentnie je realizuje, zyskuje szacunek bliższego
i dalszego otoczenia, jej macierzyństwo staje się rzeczywiście samodzielne, a nie samotne, a dzieciom daje poczucie bezpieczeństwa. Jej zachowania i postawa tworzą dobre wzorce dla dzieci.

Świat idzie do przodu, więc i Ty nie możesz stać w miejscu. Musisz w pełni wykorzystać swój potencjał, rozwijać się, pewnie funkcjonować w świecie finansów. Żeby to osiągnąć, potrzebna jest Ci tylko chęć i wiedza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.