Małgorzata Sawicka

vid Patrząc na to, co osiągnęłam w ciągu ostatnich czterech lat oraz na to, że świadomie wybrałam określony sposób na życie i konsekwentnie go realizuję, spełniając przy tym kolejne marzenia i łącząc moją pasję z życiem zawodowym, czuję się kobietą sukcesu.

Czym jest Akademia Kobiet Sukcesu i jak powstała?

Akademia Kobiet Sukcesu to dynamicznie rosnąca społeczność kobiet aktywnych, przedsiębiorczych, chcących rozwijać siebie oraz swoje pasje i umiejętności. Kobiet pełnych radości życia. Obecnie jest to ok. 3000 osób, które subskrybują newsletter i regularnie odwiedzają stronę Akademii Kobiet Sukcesu www.kobietyisukces.pl, z tego ponad połowa uczestniczy aktywnie w organizowanych przez nasz zespół konferencjach, spotkaniach networkingowych, szkoleniach i warsztatach.

Akademia powstała koncepcyjnie w 2008 roku. Jej pierwowzorem był „Tydzień Kobiet Sukcesu” – mój autorski projekt cyklu konferencji i warsztatów dla kobiet, którego dwie edycje zorganizowałam w 2006 i 2007 r. będąc na III i IV roku studiów w SGH.  Ten projekt bardzo dużo zmienił w moim sposobie myślenia o sukcesie i karierze zawodowej. Poznałam wiele niesamowicie inspirujących kobiet i postanowiłam tak, jak one – odrzucić model kariery zawodowej poprzez wspinanie się po szczeblach drabiny w międzynarodowej korporacji (o czym marzyłam przez pierwsze lata studiów) na rzecz rozwijania własnego biznesu. Chciałam oprzeć swoją działalność gospodarczą na tym, co już dotąd umiałam robić – tj. na organizowaniu inspirujących konferencji i spotkań dla kobiet.

Początki Akademii były bardzo niepewne – mimo, że miałam wizję oraz plan jej realizacji, nie wszystko szło po mojej myśli. Chociaż udało mi się zarazić ideą wiele wspaniałych osób, które mnie wsparły w dążeniach do stworzenia Akademii – w tym grupę kilku fantastycznych dziewczyn, z którymi wspólnie budowałyśmy zaczątki Akademii, w tym program pierwszych sześciu konferencji, to jednak ogromną trudnością było pozyskanie pierwszych sponsorów i  sali, w której konferencje miały się odbyć. Po kilku miesiącach prac nad Akademią, byłam bliska rezygnacji – ciężko mi było sobie wyobrazić organizację dużej konferencji całkiem bez pieniędzy. Jednak szczęście nam sprzyjało – udało nam się pozyskać salę od Centrum Łowicka, znalazł się pierwszy, niewielki sponsoring, który jednak nie wystarczył na pokrycie wszystkich kosztów, więc podczas pierwszej konferencji sprzedawałyśmy ciasta własnej roboty, by wyjść na zero, ale odniosłyśmy pierwszy sukces  – w kwietniu 2009 odbyła się pierwsza konferencja Akademii Kobiet Sukcesu i uczestniczyło w niej ponad 150 uczestniczek. Potem wszystko nabrało rozpędu i potoczyło się niczym kula śniegowa – od tego czasu zorganizowałyśmy kilkadziesiąt różnorodnych kobiecych spotkań i konferencji, a społeczność urosła z 250 osób do 3000.

Czy jest Pani kobietą sukcesu?

Patrząc na to, co osiągnęłam w ciągu ostatnich czterech lat oraz na to, że świadomie wybrałam określony sposób na  życie i konsekwentnie go realizuję, spełniając przy tym kolejne marzenia i łącząc moją pasję z życiem zawodowym, czuję się kobietą sukcesu. Jestem też przekonana, że każda kobieta może tak się czuć – wystarczy, że dostrzeże własną wyjątkowość i uświadomi sobie, że sukces niejedno ma imię.

W ramach Akademii  stworzyłyśmy i systematycznie promujemy własną definicję tego, kim jest kobieta sukcesu.  Dla nas Kobieta Sukcesu to kobieta świadoma siebie i własnej unikalności, wierząca w swój potencjał, żyjąca w zgodzie ze swoim ciałem i kobiecością, z emocjami, wartościami i przekonaniami. Dzięki temu, że czuje się wartościowa i wie kim jest oraz co chce osiągnąć, ma siłę do działania i realizacji wytyczonych sobie celów.

Ważne jest jednak, by widzieć sukces w szerszym kontekście – jako równowagę i harmonię we wszystkich istotnych obszarach życia; jako świadomość swoich potrzeb i drzemiącego w nas potencjału; odwagę, by z wiarą i pewnością siebie dążyć do spełnienia własnych marzeń; by przyjąć postawę aktywną wobec życia i żyć pełnią siebie oraz własnego potencjału.

Czy ma Pani mentorkę, która inspiruje Panią do działania?

Każdy człowiek, który robi coś z pasją, jest dla mnie inspiracją i zarazem mentorem. Staram się uważnie słuchać tego, co mówią i piszą ludzie odnoszący sukcesy w różnych sferach życia i za każdym razem staram się zaczerpnąć od nich coś dla siebie.

Pierwszą, bardzo istotną mentorką była moja mama, która zachęciła mnie do czytania wartościowych książek. Jedną z tych książek był „Czas Kobiet” Iwony Majewskiej-Opiełki, która skierowała moją uwagę na aspekt kobiecej samorealizacji i zainspirowała do organizacji konferencji tylko dla kobiet. Im dłużej zajmuję się zawodowo tematyką kobiecego sukcesu i rozwoju osobistego, tym częściej trafiam na ciekawych, inspirujących ludzi, stąd przybywa mi mentorów. Bardzo polecam znalezienie sobie przynajmniej jednego mentora bądź mentorki, którzy osiągnęli już w pewnym stopniu to, do czego my właśnie dążymy – w sytuacjach, które my widzimy jako nie do przezwyciężenia, oni na pewno będą widzieli rozwiązanie.

Jak Pani sądzi, co motywuje kobiety do założenia własnej firmy?

Mnie osobiście najbardziej motywowało to, że prowadząc własną firmę jestem w pełni niezależna i to ja wyznaczam standardy tego jak pracuję, ile pracuję, z kim i dla kogo. To ja decyduję o tym, które pomysły będę realizować i – jeśli pomysły są dobre – to mnie przypada w nagrodę cały zysk – pracuję dla siebie i na siebie, a to już jest samo w sobie źródłem olbrzymiej motywacji. Mogę też swobodnie planować czas wolny – nie muszę nikogo prosić o urlop, sama zarządzam swoim czasem i pracuję nie wtedy, kiedy ktoś mi to wyznaczy, tylko wtedy, kiedy jestem najbardziej efektywna. No i przede wszystkim – czas i wysiłek, które wkładam obecnie w rozwój firmy, są moją inwestycją i przyczyniają się do tego, że za kilka lat stworzona przez mnie marka sama będzie na mnie pracować. Niewyczerpanym źródłem motywacji jest fakt, że praca sprawia nam ogromną przyjemność, satysfakcja z tego, że robimy coś, czego inni ludzie potrzebują oraz radość z każdego sukcesu i zrealizowanego planu. Oprócz tego własna firma może być wspaniałym sposobem na to, by kobiety sprawnie łączyły życie rodzinne z zawodowym -  wystarczy się odważyć!

Jakie cechy trzeba posiadać żeby osiągnąć sukces?

Z moich obserwacji i doświadczeń wypływa refleksja, że kluczowe i decydujące w odnoszeniu sukcesu są nie tyle nasze wrodzone cechy, co cztery możliwe do wypracowania umiejętności: 1. dokładnego określenia celu, który chcemy osiągnąć, 2. uwierzenia, że nam się to może udać 3. rozpoczęcia działań przybliżających nas do danego celu 4. wytrwania w naszych działaniach i pewności, że się uda, aż do linii mety, czyli momentu osiągnięcia celu. Jeśli przyswoimy sobie ten stosunkowo prosty mechanizm i przećwiczymy go kilka razy na bardzo prostych do osiągnięcia celach, stopniowo nauczymy się tak działać, by w 100% realizować każdy cel. Wtedy zaczniemy nabierać rozpędu i będziemy gotowi, by sięgać po coraz trudniejsze cele i podążać za marzeniami. Będziemy coraz bardziej pewne siebie i tego, że poradzimy sobie w każdej sytuacji. Zdobędziemy odwagę i motywację, by ciągle próbować czegoś nowego i nigdy nie poddawać się w wysiłkach. Będziemy mieć też świadomość, że aby coś osiągnąć, niezbędna jest także ciężka praca i wytrwałość. Oraz, że sukces to także harmonia i równowaga we wszystkich najważniejszych sferach życia Taka postawa przybliża nas do tego, by osiągnąć sukces, który – cytując Iwonę Majewską-Opiełkę, możemy rozumieć jako „działanie na najwyższym poziomie swoich możliwości w kierunku realizacji własnych, uświadomionych pragnień z zachowaniem równowagi pomiędzy czterema obszarami życia (sferą ciała, emocji, ducha i intelektu)”. Takiego sukcesu też wszystkim życzę!


Małgorzata SawickaNotka biograficzna:

Małgorzata Sawicka- ur. 1985,  założycielka i liderka Akademii Kobiet Sukcesu, autorka warsztatu „Moc Skutecznego Działania”, współautorka warsztatów „Narodziny Kobiety Sukcesu. Jak dobrze być sobą!”, „Idąc za głosem serca. Poznać i pokochać siebie”, trenerka Odysei Umysłu – programu edukacji twórczej, którego celem jest inspirowanie rozwoju kreatywnego i twórczego rozwiązywania problemów; pasjonatka psychologii i rozwoju osobistego. Ukończyła Zarządzanie i Marketing w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie oraz liczne kursy i warsztaty psychologiczne (m.in. NLP, trening twórczego myślenia, trening umiejętności menadżerskich i przywódczych, zarządzanie różnymi typami osobowości w oparciu o MBTI).

Od 2006 r.  praktykuje skuteczne działanie, realizując swój autorski projekt – Akademię Kobiet Sukcesu (wcześniej Tydzień Kobiet Sukcesu), wcielając w życie ideę społeczności kobiet wspierających się nawzajem w rozwoju osobistym i osiąganiu życiowego sukcesu. Od 2009 roku prowadzi działalność gospodarczą (w latach 2009-2010 w ramach Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości), w ramach której  -poprzez portal www.kobietyisukces.pl oraz organizację kilkunastu konferencji, kilkunastu spotkań networkingowych oraz kilkudziesięciu warsztatów i szkoleń, aktywnie wspiera i inspiruje kobiety w dążeniu do samorealizacji w życiu osobistym i zawodowym.

Kocha tańczyć, podróżować, aktywnie uczestniczyć w kulturze, a także stale zachwyca się światem i nowo poznanymi ludźmi. Hobbystycznie prowadzi gry miejskie odkrywające niezwykłe miejsca Warszawy.  Marzy o stworzeniu w Polsce dużego, stacjonarnego Centrum Rozwoju Osobistego na miarę Esalen Institute. Kontakt:  aks@kobietyisukces.plwww.kobietyisukces.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.