Ona jest lepsza

„Twój czas jest ograniczony, więc nie marnuj go, żyjąc życiem kogoś innego… miej odwagę, aby iść za głosem serca i intuicji. Tylko dzięki temu staniesz się tym, kim naprawdę chcesz. Wszystko inne jest nieważne.”

Myślę dzisiaj o słowach Steve’a Jobs’a (1955-2011) w kontekście tego jak wiele cierpienia nam, kobietom, przysparza porównywanie się z innymi. Skupianie na tym, co koleżanka czy kolega robi, a czego ja nie mogę, co ona ma, a czego mi brakuje, co jest w niej fajne, a jak ja do tego nie dorastam.

Prawie zawsze, podczas warsztatów, które prowadzę, pojawia się taki głos: „a ja myślałam, że to tylko ja tak mam”. Tak mało wiary w siebie, tak mało wiedzy o tym, jaka jestem czy tak wiele obaw jak odbierają mnie inni. To prawie jak olśnienie zdejmujące ciężar ciągłego porównywania się: „jestem podobna do tych wszystkich kobiet, które uważałam, za bardziej ode mnie wartościowe, lepsze, zasługujące na więcej. One, podobnie jak ja, mierzą się z codziennością i są wyjątkowe na swój sposób.”

Takie ciągłe myślenie kto jest lepszy, ważniejszy, bardziej w czymś sprawny zwykle przysparza tylko poczucia bycia niewystarczająco dobrą. A stąd taki mały krok do życia życiem kogoś innego.

W tych dniach, słowa Jobs’a brzmią dla mnie szczególnie. I pytania „kim naprawdę chcesz być? jakim człowiekiem się stać? co ważnego po sobie zostawić?”. Zadając sobie te pytania, zauważysz, jak bardzo przestaje mieć znaczenie, że „ona” jest lepsza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.