Zapytaj ekspertki

Zadaj pytanie naszej ekspertce lub napisz, czego jeszcze chciałabyś dowiedzieć się z zakresu finansów.

Masz pytanie dotyczące przedsiębiorczości? Chcesz dowiedzieć się więcej o źródłach finansowania swojej działalności i produktach bankowych? Chciałabyś, żeby na stronie pojawiły się informacje z dziedziny finansów, którymi jesteś szczególnie zainteresowana?

Napisz do nas! Zadaj pytanie lub prześlij nam swoje sugestie a zostaną one przekierowane do ekspertek kampanii „Kobieta w świecie finansów”.

Wszystkie pola są obowiązkowe

 

Twoje imię (wymagane)

Twój e-mail (wymagane)

Twoje pytanie do eksperta (wymagane)


Pytania i odpowiedzi

Otwieram jednoosobową działalność – bar i bistro. Chciałabym dowiedzieć się czegoś o małej księgowości, samodzielnym rozliczaniu takiej działalności, znać terminy urzędowe (w zus, us itp). Gdzie znajdę takie kompendium? Jaki jest najlepszy (acz niekoniecznie najdroższy) program do rozliczania takiej działalności?
Będę bardzo wdzięczna za pomoc, poradę.

Mała księgowość, czyli prowadzenie książki przychodów i rozchodów, to uproszczona forma prowadzenia ewidencji własnej działalności gospodarczej. Program do obsługi musi Pani wybrać sama – pomocna może być strona http://www.dobreprogramy.pl lub http://urzad-skarbowy.wieszjak.pl/. Można też podpytać osoby, które prowadzą działalność gospodarczą i używają jakiegoś programu, który się sprawdził.
Informacje o terminach płacenia podatków uzyska Pani w urzędzie skarbowym właściwym dla Pani miejsca zamieszkania.
Jeśli chodzi o terminy płatności związane z ubezpieczeniem społecznym, to znajdzie je Pani na stronie www.zus.pl, w zakładce ‘Aktualne wysokości składek’ – na końcu jest informacja o terminach płatności:
- do 10. dnia następnego miesiąca – osoby fizyczne opłacające składkę wyłącznie za siebie,
- do 15. dnia następnego miesiąca – pozostali płatnicy.
W Pani przypadku pewnie ten pierwszy termin będzie właściwym, skoro nie zatrudnia Pani osób. Na stronie ZUS jest też bezpłatny program ‘Płatnik’ do uiszczania składek.

Witam,
Mam 44 lata, ze względów niezależnych ode mnie miałam dość długą przerwę w pracy zawodowej – długa kilkuletnia choroba córki. Mój mąż troszczył się o finanse domowe i nie mieliśmy problemów finansowych. Z wykształcenia jestem ekonomistą – wyższe studia SGH. Powrót po kilkuletniej przerwie okazał się bardzo trudny, poza tym stała troska o córkę i bezpieczeństwo finansowe powodowały, że chyba moim działaniom towarzyszyła zbyt mała determinacja. Oczywiście spowodowało to stany depresyjne i spadek poczucia własnej wartości. Ale to już poza mną i aktualnie zamierzam działać, jestem pełna energii i chęci do działania. Rozstanie po wielu latach skłania mnie do wzięcia odpowiedzialności za siebie i córkę. Wprawdzie nie zostaję bez środków. Udało mi się też znaleźć pracę – jako kierownik biura ale niestety za minimalną pensję, co działa na mnie flustrująco. Ponadto skorzystałam z indywidualnego coachingu i wiem czego pragnę. Jestem twórcza, kreatywna, dojrzałam do trudnych decyzji, pragnę robić to co naprawdę lubię. Czuję, że wolę samodzielność, może i niepewną przyszłość, niestabilność. Ponadto chcę być własnym szefem, umiem organizować sobie czas. Wprawdzie mam wykształcenie ekonomiczne ale artystyczne zacięcie, interesuję się wzornictwem, mam wyczucie stylu. Umiem dobrze szyć. Mój pomysł to szycie toreb, oczywiście na początku chciałabym to robić sama, mam wsparcie fachowe ze strony taty, maszynę i drobny sprzęt, mam także miejsce, na początek zaczęłabym to robić w domu – mam garaż i pomieszczenie gospodarcze. Jeśli chodzi sprzedaż – moja idea jest taka: dla każdej kobiety bardzo ważna jest torba i dwa równorzędne powody dla, których jest skłonna kupić ja – to wygląd i użyteczność. ja z pewnością nie pretenduję do firm polskich jak Witchen czy Batycki ale też cenię jakość i myślę, że mogłabym oferować torbę dobrej jakości ale nie w tak wysokiej cenie, poza tym myślę bardzo indywidualnym podejściu czyli szyciu na zamówienie – ja mam do zaoferowania kilka projektów ale mogę uwzględnić np. zmianę wielkości czy innych sugestii oczywiście w ramach moich technicznych możliwości. Mam nawet zaprzyjaźniony sklep, w którym mogłabym prowadzić przy kawie spotkania z potencjalnymi klientami. Takie szycie na miarę. Wydaje mi się, że kobiety cenią sobie indywidualność i mają dość już sieciowych ubrań czy innych akcesorii. Ponadto sądzę, że dla mniej zamożnych klientek też miała bym ofertę – skóry ekologiczne lub nawet inne tańsze materiały. Mieszkam pod Warszawą. Czy ten mój pomysł i szaleństwo, wręcz niedojrzałość i infantylizm. Wiem, że od pomysłu do realizacji czasami długa droga ale mam tej chwili dużo determinacji.

Pomysł wydaje się ciekawy, trzeba tylko zrobić rozeznanie rynku, czy będzie zapotrzebowanie na takie indywidualnie projektowane torebki dla kobiet. Skoro ma Pani możliwość skorzystania z miejsca, gdzie mogłaby Pani przy kawie rozmawiać z potencjalnymi klientkami i zbierać od nich zamówienia, to warto to wykorzystać do zorientowania się, czy rzeczywiście będą chętne. No i materiały – skóra naturalna czy ekologiczna – musi Pani znaleźć producenta i od niego bezpośrednio ją nabywać. Ważne, że ma Pani determinację i chęć do tego, aby pracować na własny rachunek. Szaleńcze pomysły często kończą się powodzeniem, więc zachęcam do jego wdrożenia. Życzę powodzenia.

Dzień dobry. Chciałabym się dowiedzieć czy dotacja przysługuje osobom, które mają już swoją firmę i chciałyby rozszerzyć swoja działalność.

Są dotacje zarówno dla tych osób, które zakładają firmę, jak i dla tych, które chcą ją rozwinąć. W szczególności w ramach programu operacyjnego innowacyjna gospodarka są środki na unowocześnienie firmy, rozszerzenie działalności, wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań. Wykaz działań i harmonogram składania wniosków jest na stronie http://poig.parp.gov.pl/index/index/1256.

Dzień dobry. Mam pytanie odnośnie oceny testu psychologicznego dotyczącego badania cech przedsiębiorczych. Jaka sylwetka jest najlepiej postrzegana podczas starań o dofinansowanie firmy, przedsiębiorcy z silnymi tendencjami do prowadzenia własnej działalności czy typ neurotycznego przedsiębiorcy?

Test psychologiczny zamieszczony na stronie WWW.finansekobiet.org.pl jest narzędziem przydatnym do tego, żeby każda osoba sama mogła określić, czy ma cechy sprzyjające temu, by osiągnąć sukces jako przedsiębiorczyni/przedsiębiorca. Służy on własnej, indywidualnej i ogólnej ocenie, czy ma się predyspozycje do prowadzenia własnej firmy. Wyniki tego testu nie są brane pod uwagę, gdy ktoś stara się o dofinansowanie. W tym wypadku liczy się przede wszystkim dobry pomysł na firmę i dobry biznes plan, czyli pokazanie, że przedsięwzięcie ma realne szanse na osiągnięcie zysku w perspektywie kilku lat.

Mam 40 lat i pracę na etacie.Mieszkam na wsi od niedawna,chcę założyc działalnośc, mam na myśli szycie i sprzedaż poduszek i innych wyrobów z łuski gryczanej , do tego masaż-ukończyłam kurs i chciałabym to robic. Mam budynek gospodarczy do remontu, przydałby się na magazyn albo pomieszczenie do pracy. Jaka jest szansa na dotację na remont lub na rozruch firmy ? Może jedno i drugie ?

Szanowna Pani,trudno mi ocenić szanse na zdobycie pieniędzy unijnych na realizację pomysłu biznesowego, który Pani przedstawiła. W każdym razie spełnia Pani warunki starania się o dofinansowanie z funduszy unijnych, a dodatkowo mieści się Pani w jednej z grup docelowych – osób zamieszkujących tereny wiejskie. O wsparcie z funduszy unijnych należy się ubiegać u regionalnych operatorów. Tak więc w pierwszej kolejności musi Pani pozyskać informację o instytucji, która jest operatorem Działania 6.2 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki w Pani regionie zamieszkania. Wykazy lokalnych operatorów są zamieszczane na stronach internetowych urzędów marszałkowskich lub wojewódzkich urzędów pracy. Gdy już uzyska Pani adres internetowy takiego operatora, to trzeba zapoznać się z jego dokumentacją konkursową, w tym z zasadami rekrutacji na realizację pomysłów biznesowych. Wówczas będzie Pani wiedziała, czy może się Pani starać się o pieniądze na remont budynku gospodarczego – wydaje mi się, że tak. Musi Pani we wniosku przedstawić biznes plan swojego przedsięwzięcia, a jak to się robi, dowie się Pani ze wstępnych szkoleń oferowanych przez operatorów osobom, których pomysły zostały zakwalifikowane na etapie rekrutacji. Dostanie się do tego etapu nie jest jeszcze równoznaczne z otrzymaniem dotacji, ale z pewnością uzyska Pani potrzebną wiedzę przez udział w szkoleniu oraz niezbędne doradztwo, które pomoże Pani dobrze napisać biznes plan. Życzę powodzenia!

Jakie sa minusy skorzystania na poczatku swojej dzialalnosci z Studenckiego Inkubatora Przedsiebiorczosci ?
Domyslam sie iz omijaja mnie dofinansowania z UE.Chcialabym z tej mozliwoscimoze skorzystac placac tylko 200 zl miesiecznie ale nie wiem czy nie ma tu jakis ukrytych haczykow

Fundacja Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości (AIP) ułatwia młodym osobom start w biznesie na zasadzie uczestnictwa w programie preinkubacji. Nie trzeba zakładać własnej działalności gospodarczej, co ogranicza koszty, biurokrację oraz ryzyko. Można się skoncentrować na rozwijaniu biznesowego przedsięwzięcia.Osoba prowadząca firmę w ramach AIP nie figuruje w rejestrach jako osoba prowadząca indywidualną działalność gospodarczą, w związku z czym nie ma obowiązku opłacania składki ZUS oraz nie blokuje sobie możliwości korzystania z programów pomocowych, w tym unijnych, a nawet może uzyskać pomoc w staraniu się o takie fundusze.

Przystąpienie do AIP odbywa się przez złożenie wniosku (formularz dostępny na stronie www.inkubatory.pl), który jest oceniany od strony merytorycznej przez dyrektora danego inkubatora. Odbywa on też rozmowę z osobą aplikującą. Wejście do inkubatora wiąże się z opłatą rejestracyjną w wysokości 200 zł. Korzystanie z inkubatora odbywa się na zasadzie nieodpłatnej. Podczas podpisywania umowy określa się czas maksymalnego przebywania w inkubatorze – w którymś momencie trzeba się usamodzielnić.
Zawsze trzeba starannie przeczytać umowę, którą się podpisuje, dopytać o wszystko, co jest niezrozumiałe i wówczas nie będzie poczucia, że są jakieś ukryte haczyki.

Jestem na wcześniejszej emeryturze, mam 56lat, jestem jeszcze pełna energii i chciałabym pracować możliwie jak najdłużej. Mój syn (24 l) jest osobą bezrobotną, jest technikiem informatykiem specjalistą od tworzenia stron www. Chce założyć własną działalność gospodarczą i starać się o dotacje z urzędu pracy lub PARP. Czy jest dobrym pomysłem założenie spółki partnerskiej: ja i syn? Ja wniosłabym do spółki wkład materialny w postaci lokalu, ew. samochodu i niematerialny – doświadczenie zawodowe a syn umiejętność tworzenia stron www, popartą certyfikatem. Pytanie- czy taka forma współpracy ogranicza dotację z urzędu, czy mogę dorabiać w taki sposób na emeryturze, czy muszę ją zawiesić. Czy mąż może być żyrantem dotacji? Serdecznie dziękuję za pomoc. Elżbieta

Szanowna Pani.

O dotacje z urzędu pracy mogą się ubiegać osoby zarejestrowane jako bezrobotne. Status osoby bezrobotnej jest ściśle określony przez przepisy, m.in. musi to być osoba niezatrudniona, nieucząca się w szkole, która nie nabyła prawa do emerytury lub renty i wiele innych charakterystyk. Z kolei o dotacje z funduszy unijnych na założenie własnej firmy mogą się ubiegać zarówno osoby fizyczne pracujące, niepracujące jak i mające status bezrobotnego, które w okresie 12 miesięcy poprzedzających staranie się o te środki nie miały zarejestrowanej działalności gospodarczej. Z tego wynika, że syn najpierw musi złożyć wniosek o dotację wraz z biznesplanem, a dopiero później zarejestrować firmę – forma prawna stanowi indywidualny wybór. Jeśli chodzi o żyrowanie, to szczegółowych informacji udzielają urzędy pracy. Proszę się udać do urzędu właściwego dla Państwa miejsca zamieszkania i tam dopytać o szczegóły.

Mam 27 lat jestem, matką czwórki dzieci, mieszkam w małej wsi na podlasiu, wspólnie z mężem prowadziemy gospodarstwo rolne, obecnie kończę pierwszą klasę liceum dla dorosłych i chciałabym otworzyć we wsi sklep spożywczy i chciałam spytać, gdzie powinnam udać się by spytać jak powinien dokładnie wyglądać mój biznesplan i kto może mi pomóc go stworzyć, jak również skąd mogę uzyskać dofinansowanie swojej inwestycji, jeśli to możliwe

Pani Beato,

przed Panią duże wyzwanie, ale realne i do zrobienia!  Przesyłam kilka uwag, które pozwolą Pani lepiej skalkulować opłacalność przedsięwzięcia.

Proszę przemyśleć odpowiedzi na poniższe pytania/ zagadnienia:

1/kto jest potencjalnym klientem? Czy wyłącznie mieszkańcy TEJ wsi, czy ludzie z okolicy? A może to region turystyczny? Jakie są grupy wiekowe potencjalnych klientów? Jakie są możliwe wartości zakupów dokonywanych przez przeciętnego klienta tygodniowo/miesięcznie itp. – w tym istotne odpowiedzenie sobie na pytanie dotyczące dochodów przeznaczanych na zakupy „sklepowe”?

2/ dostawcy i kalkulacja warunków dostaw (orientacyjnie z kalkulacjami np. czy transport własny czy dostawy „na miejsce”); Gdzie i jakie hurtownie są w okolicy, jakie oferują warunki dostaw?

3/ konkurencjaCzy w okolicy działają juz sklepy tego typu? Czy chce Pani z nimi konkurować? Może warto przemyśleć inne godziny otwarcia albo uzupełnić/ wzbogacić asortyment? Co można dać lepszego, innego niż to, co oferuje konkurencja?

4/lokal, obsługaCzy ma Pani swój lokal czy musi Pani coś wynająć? Jakie będą stałe koszty (czynsz, elektryczność, woda itp)? Jakie będą koszty adaptacji (czyli malowanie, remont, wyposażenie podstawowe typu lady, chłodnia, kasa fiskalna itp), które musi Pani ponieść zanim sklep ruszy? Koszty zgłoszeń (SANEPID, ZUS, US)? Kto Pani pomoże – czy rodzina będzie z Panią pracować?

5/ koszty (wstęp)Po analizie powyższych spraw będzie Pani w stanie określić swoje wstępne koszty, odpowiadając na pytania: ile potrzeba na uruchomienie sklepu i pierwsze zatowarowanie oraz jakie będą (szacunkowe) stale koszty miesięczne?

6/oblicz swój zyskJak będzie się Pani rozliczać się z dostawcami (ile dni na zapłatę)? Jaką musi Pani dać marżę na każdy towar, żeby co najmniej pokryć wszystkie koszty (Pani zysk jest powyżej tej kwoty)

7/ zastanów się nad kredytem Jak wszystko dokładnie Pani przemyślała, obliczyła (w wersji optymistycznej i pesymistycznej), należy zastanowić się nad sposobem sfinansowania:

- na uruchomienie sklepu

- obrotowym, na zatowarowanie

Na stronie kampanii „Kobieta w świecie finansów” znajdzie Pani szkolenie dot. biznesplanu wraz z instrukcją postępowania. Dodatkowo zachęcam do wzięcia udziału w konkursie  na najlepszy biznes, którego organizatorem jest tygodnik Newsweek a partnerem Bank BPH. Do wygrania jest 25 000 zł. Warto spróbować! To pieniądze, które – w przypadku wygranej – z pewnością przydadzą się Pani na start. Więcej informacji znajdzie Pani klikając na link http://www.newsweek.pl/kobieta/artykuly/twoja-firma/konkurs–twoja-firma,49618,1

W kwestii źródeł finansowania działalności gospodarczej ma Pani do dyspozycji kilka możliwości: m.in. kredyt bankowy, dotacja z urzędu pracy, dotacja z funduszy unijnych. Więcej informacji na ten temat uzyska Pani na stronie kampanii „Kobieta w świecie finansów” w zakładce „ Źródła finansowania” http://www.finansekobiet.org.pl/e-learning/?p=2

Proponuję również, aby sprawdziła Pani poziom swojej przedsiębiorczości oraz wiedzy o finansach przy użyciu testów dostępnych na stronach kampanii:

- Test przedsiębiorczości – http://www.finansekobiet.org.pl/docs/71

- Twoja wiedza o finansach – http://www.finansekobiet.org.pl/docs/50

- Twoja postawa wobec finansów – http://www.finansekobiet.org.pl/docs/49

Życzę powodzenia i czekamy na zdjęcie  sklepu po pierwszym miesiącu rentownego funkcjonowania!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>